a

Заштитник грађана у обављању послова Националног механизма за превенцију тортуре (НПМ) посетио је 1. јуна 2026. године Завод за васпитање деце и омладине у Књажевцу. Посета је била ненајављена и контролна, током које је остварена је добра сарадња са особљем завода. У тиму за посету су били представници Заштитника грађана и представник Комитета правника за људска права.

Циљ посете била је  провера начина поступања по препорукама које је НПМ упутио након претходне посете заводу.

Од представника установе тим НПМ-а је прибавио информације о стању у заводу и поступању по препорукама НПМ-а, остварио увид у службену документацију, обишао васпитне групе где су смештени корисници и кориснице, те обавио ненадзиране разговоре са њима.