НПМ са омбудсманком Румуније Ренатом Вебер
Другог дана посете Заштитнику грађана Републике Србије, омбдусманка Румуније Рената Вебер се са својим сарадницима састала и са представницима Националног механизма за превенцију тортуре који су их упознали са оснивањем НПМ-а у Србији, са његовом надлежношћу, начином и делокругом рада.
Представници НПМ-а известили су омбудсманку Вебер о томе да је од 2012. године, од када у Србији оперативно функционише, НПМ обавио 500 посета местима детенције, односно установама у којима се налазе или се могу налазити лица лишена слободе и упутио око 2000 препорука надлежним државним органима и установама. У затворима, притвору, психијатријским болницама и социјалним установама домског типа у Србији налази се 25 хиљада лица лишених слободе. Надлежност НПМ-а обухвата заштиту и унапређење њихових права, положаја и статуса, пре свега кроз превентивне посете местима у којима се они налазе, сачињавање извештаја и упућивања препорука надлежним органима.


