НПМ обавио ненајављену посету ОЗ Нови Сад
Заштитник грађана у обављању послова Националног механизма за превенцију тортуре (НПМ) је 18. јуна 2026. године обавио ненајављену посету Окружном затвору у Новом Саду. Тим за посету су чинили представник Заштитника грађана, Покрајинског заштитника грађана и Виктимолошког друштва Србије.
Приликом посете притвору ОЗ Нови Сад, тим НПМ-а радио је на праћењу извршења мере притвора. Посета је била ненајављена, а остварена је изузетна сарадња са заводом и заводским службеницима. Тим НПМ-а је обишао одељење притвора – спаваонице, простор за боравак на свежем ваздуху, просторије за посете, амбуланту и обавио разговоре са више десетина притвореника који су се у дану посете налазили у одељењу. Од заводских служби су прикупљене информације о поступању према лицима на извршењу мере притвора, начину на који се обавља први лекарски преглед и обављен је увид у релевантну документацију.


