Заштитник грађана у обављању послова Националног механизма за превенцију тортуре (НПМ) је 25. септембра 2023. године обавио контролну посету Дому за одрасла инвалидна лица у Земуну.
Циљ посете је био праћење поступања по препорукама НПМ-а из Извештаја о посети том Дому која је обављена у јануару 2021. године. Чланови тима су током контролне посете обавили разговоре са запосленима и корисницима, а остварен је и увид у релевантну документацију.
О посети ће бити састављен Извештај са препорукама за отклањање уочених недостатака.
Тим Заштитника грађана у обављању послова Националног механизма за превенцију тортуре (НПМ), који је предводила заменица заштитника грађана др Наташа Тањевић обавио је 21. септембра 2023. године прву посету Служби за психијатрију Опште болнице у Ваљеву у саставу Здравственог центра Ваљево, а у циљу превенције тортуре и других сурових, нељудских или понижавајућих казни и поступака. Поред представника Заштитника грађана, тим НПМ чинио је и лекар специјалиста психијатрије.
Фото: Заштитник грађана
Ради сагледавања стања и доприноса унапређењу положаја психијатријских пацијената и поступања према особама са менталним сметњама у складу са стандардима у тој области, поред провере материјалних услова за смештај и боравак пацијената у стационарном делу, посебна пажња посвећена је процедури пријема и поступању према агитираним пацијентима, начину остваривања права пацијената, као и другим питањима од значаја за превенцију тортуре. Извршен је увид у релевантну медицинску документацију у вези са процедуром пријема, лечењем и применом мере физичког спутавања. Такође, обављени су разговори са преко 20 пацијената.
Руководство и запослени остварили су пуну сарадњу са тимом НПМ-а.
Заштитник грађана у обављању послова Националног механизма за превенцију тортуре (НПМ) посетио је марта 2023. године Полицијску управу и Казнено поправни завод у Шапцу. Посете су биле ненајављене, а у тиму за посете су били представници Заштитника грађана и Одбора за људска права Ваљево. Током посета пажња је била посвећена поступању полицијских службеника у вези са остваривањем основних права задржаних лица, која су уједно и заштитне мере од злостављања, као и начину обављања првог лекарског прегледа по пријему у завод.
Након упућивања Извештаја о посети, Министарство унутрашњих послова и Казнено-поправни завод у Шапцу обавестили су НПМ да прихватају упућене препоруке и да ће у свом будућем раду поступати по њима у циљу унапређења рада, а самим тим и положаја лица лишених слободе.
Између осталог предузете су активности у циљу чувања видео снимака са видео надзора над просторијом за задржавање у трајању не краћем од 30 дана, а КПЗ у Шапцу ће на основу препоруке у ситуацијама када је утврђено да лице лишено слободе има повреде, лекари у извештајима о обављеним прегледима уносити детаљне и конкретне наводе лица о начину настанка повреда; повреде детаљно описивати, фотографисати и уцртавати у шему тела; дати своје мишљење о повезаности изнетих навода о начину настанка повреда и објективног налаза о повредама.
Заменица заштитника грађана др Наташа Тањевић учествовала је 13. и 14. септембра 2023. године на Регионалној радионици за југоисточну Европу са називом Мониторинг детенције и заштита људских права у спречавању и сузбијању насилног екстремизма и радикализације до тероризма (VERLT) у затворима, коју је организовала Канцеларија за демократске институције и људска права Организације за европску безбедност и сарадњу у Сарајеву, Босна и Херцеговина.
Фото: Заштитник грађана
Заменица Тањевић је представила рад Националног механизма за превенцију тортуре (НПМ) у Србији у области теме радионице, посебно Извештај о посети Посебном одељењу за издржавање казне затвора за кривична дела организованог криминала, препоруке и унапређења која су постигнута од стране завода и Управе за извршење кривичних санкција у тој области, а у складу са препорукама НПМ-а. Истакла је да казна не сме да се своди на одмазду, да она није сама себи циљ, већ да су неопходни третмански поступци како би се лица увела у оквире друштвено прихватљивог понашања и како би процес ресоцијализације био могућ. Организовани криминал и тероризам јесу претња савременом добу, али управо људска права су највеће вредности тог истог доба, што подразумева да је неопходно пронаћи баланс између сузбијања тих негативних појава и привременог ограничавања људских права и слобода у ту сврху, истакла је Наташа Тањевић.
Догађај је окупио стручњаке из ове области, мониторе места детенције и представнике надлежних органа и затворских служби у циљу подизања свести о питањима људских права која се јављају у спречавању и сузбијању VERLT у затворима и промовисања дијалога и сарадње између релевантних органа и појединаца како би се позабавили ризицима за људска права који проистичу из ових напора.