Јавни позив за сарадњу у обављању послова Националног механизма за превенцију тортуре
Заштитник грађана објавио јавни позив за сарадњу у обављању послова Националног механизма за превенцију тортуре.

Заштитник грађана објавио јавни позив за сарадњу у обављању послова Националног механизма за превенцију тортуре.
Комесаријат за избеглице и миграције обавестио је Заштитника грађана да је, поступајући по препоруци Националног механизма за превенцију тортуре (НПМ), у Прихватном центру у Суботици успоставио евиденцију ванредних догађаја, за коју НПМ сматра да је значајна за правилно реаговање на догађаје у центрима за смештај миграната. Такође, у Прихватном центру су отпочети радови на постављању крова над просторијом која ће се користити као трпезарија и за друштвене активности миграната који овде бораве.
Истовремено, Центар за социјални рад града Суботице одговорио је Заштитнику грађана да су до августа 2017. године за рад са малолетним мигрантима у Прихватном центру била ангажована четири теренска радника. Сада су стручни радници присутни у Прихватном центру само по позиву и пријави актера на терену. Како се истиче, заштита малолетних миграната је отежана због недовољних ресурса и повећаног обима посла, у вези чега су се обраћали Министарству за рад, запошљавање, борачка и социјална питања.
Тим НПМ је посетио Прихватни центар у Суботици, као и граничне прелазе Хоргош и Келебија, 21. и 22. новембра 2017. године, о чему је сачињен Извештај са препорукама надлежним органима за унапређење поступања према мигрантима.
Тим Националног механизма за превенцију тортуре (НПМ) је у периоду од 7. до 9. фебруара 2018. године посетио Окружни затвор, Полицијску управу, Службу за психијатрију Опште болнице и Геронтолошки центар у Крушевцу.
Током посета овим установама праћено је поступање државних органа према грађанима и услова у којима бораве, а руководства посећених установа су успоставила пуну сарадњу са НПМ.
Национални механизам за превенцију тортуре је 29. јануара 2018. године посетио Прихватни центар за мигранте у Обреновцу, ради праћења стања у Центру, као и поступања надлежних органа по раније упућеним препорукама. Ово је била укупно трећа посета овом Прихватном центру од његовог отварања у јануару 2017. године.