Pегионални састанак посвећен заштити људских права избеглица и миграната
Превентивни приступ заштити људских права избеглица и миграната у земљама Југоисточне Европе је била тема састанка Мреже Националних механизама за превенцију тортуре (НПМ) Југоисточне Европе, која се одржала 13. и 14. децембра 2016. године у Београду.
Заменик заштитника грађана Милош Јанковић је на састанку истакао да Европа није донела јединствену политику за решавање мигрантске кризе, већ државе у први план стављају заштиту својих интереса. Јанковић је подсетио да је током 2015. године скоро милион људи прошло кроз нашу државу. Србија је својим либералним приступом омогућила несметан улазак и пролазак избеглица и миграната кроз земљу. Како је рекао, НПМ-ови су једни од ретких институција у државама Југоисточне Европе, који су обавили свој посао у оквиру свог мандата - пратили су однос државних органа према избеглицама, као и да ли је дошло до злостављања тих људи.
Првог дана састанка чланови Мреже пренели су искуства из посета азилима у земљама из којих долазе, као и будуће планове и изазове који се тичу заштите и унапређења права избеглица и миграната. Након излагања, учесници састанка, подељени у две групе, посетили су Центар за азил у Крњачи, као и неформално место окупљања мигранта у Београду. Другог дана, чланови Мреже поделили су своје утиске и запажања из посета у Београду и расправљали су о будућим изазовима у раду Мреже, након чега су одређени наредни кораци НПМ-ова у региону у превенцији злостављања избеглице и миграната.
Регионални састанак Мреже организовао је Заштитник грађана у сарадњи са Канцеларијом УН у Србији, а присуствовали су представници чланица Мреже, као и представници удружења из Србије.


